Bu aralar teknolojilerdeki gelişmeler nedeniyle yenilikler hakkında araştırmaya koyuldum. Bunun en büyük sebebi geçenlerde gittiğim 2 günlük jstanbul Javascript Konferansı oldu. Nedir bu node.js dedim dedim, ama bir türlü vakit olmamıştı. Ama sonunda birileri karşıma çıktı ve anlattı 🙂

İstanbul Javascript Konferansındaydım.

28-29 Temmuz tarihlerinde, Bahçeşehir Üniversitesindeki jstanbul konferansına katıldım. Dış ülkelerde yılda 14-15 kere yapılan JavaScript etkinlikleri ülkemizde ilk defa gerçekleştirildi. Birçok konuda aydınlandım. Bazı teknik sorunlar dışında sunumlar güzeldi.

Aşağıdaki linkten yapılan sunumların başlıklarını inceleyebilirsiniz:

http://jstanbul.org/2012/

jstanbul organizasyonu için emeği geçenlere ve şirket olarak organizasyona en büyük desteği veren tart ekibine de buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Neymiş bu Node.JS?

node.js bana baştan beri jQuery benzeri javascript kütüphanesi gibi geliyordu. Bunun için ilgilenme gereği duymadım. Ta ki sunucu tabanlı javascript yazmamıza olanak sağladığını anlayana kadar 🙂 Ayrıca Chrome’un V8 Javascript motorunu kullanıyor. Bu onun ne kadar hızlı olabileceğini anlamaya yetiyor.

Sunucu tabanlı (server-side) javascript yazmak ne işimize yarayacak diye sorabilirsiniz. node.js şunu yapar ve daha fazlasını sağlar: Sayfa yenilenmeden sunucuya veri alınabilmesini ve bu verileri kendi runtime’nda çalıştırıp verileri kullanıcıya geri döndürmeyi sağlar. İster sitede bulunan bütün herkese, ister sadece istekte bulunan kişiye. Örnek olarak Facebook ve Twitter’ı, web tabanlı oyunları ve diğer asenkron çalışan uygulamaları(web chat v.b) verebilirim.  Eğer JS ile ilgileniyorsanız node’dan haberdar olmanız gerekiyor. Buradan node.js hakkında detaylı bilgi alabilir ve Node’a giriş yapabilirsiniz.

node.js ve socket.io(node.js kütüphanesi) karışımıyla yapılmış güzel bir örnek:

Kaynaklar:

İndir: http://nodejs.org/#download
Github : https://github.com/joyent/node
Wiki : http://en.wikipedia.org/wiki/Nodejs
http://coding.smashingmagazine.com/2011/09/16/useful-node-js-tools-tutorials-and-resources/
http://www.nodecloud.org/
https://github.com/joyent/node/wiki/Modules