Yusuf DoruBilgisayarlarla tanıştığımda benim için sadece o muhteşem tasarımlarla yapılmış, harika programlama ile icat edilmiş oyunlar vardı. Bilgisayarlar kendine beni böyle bağlamıştı. Sonrasında hobi olarak başladığım tasarlama evresine geçiş yaptım ve daha sonrasında programlama dünyasına yavaş yavaş adımımı sağlam temellerle attım. Paylaşıma, bilginin çoğalmasına katkıda bulunmak için kendime bir blog açmak istedim. (İlerde herkesin bir blog sayfası olacak :)) Sürekli araştırıp kendimi geliştirmeyi borç biliyorum.

  Sene 2005, ilk sitemi sitemynet.com üzerinde yapmıştım. O günleri özlemiyor değilim. Bir sayfaya ne kadar HTML, JS kodu koyabiliyorsak koyuyordum 🙂 Sonrasında Photoshop ile sonuna kadar sürecek arkadaşlığımız başladı. Nedense gif animasyonlar yapmak çok eğlenceliydi. Sonra artık hosting denilen şeyin ne olduğunu öğrendim. HTML, CSS ve JS‘den sonra sunucu tabanlı diller çıktı karşıma. İlk olarak PHP ile tanıştım, kaynaştım.Onun ne olup ne olmadığını öğrendikten sonra kendi bilgisayarıma Apache, MySQL, PHP üçlüsünü kurup denemeler yaptım. O zamanlar herkes forum sitesi açıyordu. PHPBB forum sistemini bilgisayarıma kurdum. Tema, ikon çalışmaları yapmaya başladım. Daha sonra hep tutkum olan oyunlara “yardımcı” uygulamalar geliştirdim. İşte burada Visual Basic ile tanıştım. Daha sonra C# ve .NET birleşimiyle Windows uygulamaları geliştirmeye başladım.  İş hayatımda en çok ilgiyi .NET platformuna verdim. Son 2-3 senedir JavaScript odaklı uygulamalar geliştiriyorum.

Öğrenmenin yaşı veya sonu yok. Bunu yaşayarak öğrendim. Hiç bir zaman bir şeyi tam biliyorum diyemeyiz. Yıllar geçtikçe bunu görüyoruz. Bence herkes programlama öğrenmeli ve böylece hayatınızı nasıl şekillendireceğinizi daha iyi kavrayabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın. İyi kodlamalar 🙂

İnsanların birşeyi çok iyi yapabilmek için alışma süreçlerine ihtiyaçları vardır. Bu alışma sürecini en aza indirgeyen kişi o işte çok iyi olmaya adaydır.

Dünyanın yeniden tasarlanıp, kodlanmaya hakkı olduğunu düşünüyorum.

Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme.. Bir hayalin varsa onu korumalısın… Bir şeyi istiyorsan, git ve al. (Umudunu Kaybetme filminden)