Merhaba arkadaşlar,

İlk zamanlarda çoğunlukla basit düzeyde bilişim öğrencilerinin fikir sahibi olabileceği Windows form uygulamaları yazıp bunları kaynağıyla birlikte paylaşıyordum. Bu paylaşımları HTML5, jQuery, ASP.NET MVCnode.js gibi teknolojiler izledi. Hepsinden biraz yazdım. İlerleyen zamanlarda da yazmaya devam edeceğim. Bu yazıda da başka bir windows uygulaması paylaşıyorum.

Son zamanlarda bilişim teknolojileri öğrencilerinden gelen örnek uygulama isteklerini dikkate aldım ve onlara fikir vermek adına C# ve Windows Form kullanarak yine küçük çaplı bir proje yazdım. “Bir programın ne kadar küçük veya büyük ölçekli olduğu önemli değildir. Önemli olan bunun neye ve kime ne fayda sağladığıdır.” deyip konumuza girelim 🙂

Programımızın amacı; C# ile herhangi bir mail sunucusuna ait alan adını veya ip’sini, oluşturacağımız form üzerindeki text kutucuğuna girip “BAŞLAT” dediğimizde bize kara listede olup olmadığını söylemesidir.

Ayrıca formdaki zamanlayıcı alanından milisaniye cinsinden zaman belirterek yazdığınız mail sunucusunu aralıklarla kontrol etmesini sağlayabiliyorsunuz. Varsayılan 3600000 ms yani 60 dakikadır. Proje içinde ilgili yerlere açıklamalar yaptım. GitHub üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

c-karalist-kontrolu-1

 

Bu proje, Visual Studio 2012 ortamında .NET 4.0 kütüphanesi kullanılarak yazılmıştır.

GitHub : http://github.com/yusufdoru/cKaraListKontrol

Hepinize kolay gelsin. Bir başka konuda görüşmek üzere.